کسانی که به ارتودنسی علاقمند هستند و یا به به آن نیاز دارند، معمولا سوالات زیادی در ذهنشان وجود دارد. یکی از ساده ترین سوالات این افراد، این است که آیا ارتودنسی درد دارد؟ درد ارتودنسی چقدر است؟ این درد تا کی ادامه دارد؟ یا چند روز است؟ چگونه درد ارتودنسی را کاهش دهیم؟ ما در این مقاله به این سوال و سوالات مشابه زیر پاسخ خواهیم داد. و تلاش میکنیم اطلاعات کاملی درباره درد ارتودنسی در اختیار شما قرار دهیم.

آیا اتصال دستگاه‌های ارتونسی درد دارد؟

زمانی که متخصص ارتودنسی دستگاه‌ها را به دندان‌های شما متصل میکند معمولا دردی تجربه نمی‌کند. اما چند ساعت بعد از اتصال ممکن است درد جزئی را احساس کنید که چون برایتان تازگی دارد کمی شما را ناراحت می‌کند. اگر بپرسید که مدت زمان درد ارتودنسی بعد از اتصال دستگاه‌ها چقدر است خواهیم گفت که  این درد جزئی چند روز اول تا نهایتا بعد از 1 هفته از بین می‌رود اما شما می‌توانید با کمک دارو به راحتی آن را فروکش کنید.

به جز تحمل درد ارتودنسی که ممکن است برایتان کمی تازگی داشته باشد، سیمان یا چسب بکار رفته برای اتصال براکت ها به دندان ها نیز، ممکن است کمی برایتان ناخوشایند باشد. زیرا می‌تواند مزه دهانتان را تغییر دهد. اما اصلا جای نگرانی وجود ندارد زیرا کاملا موقتی است. و برای شما هیچ ضرری ندارد.

چند روز اول بعد از شروع ارتودنسی

بیشتر بیماران چهار تا هفت روز پس از اولین استفاده از بریس ارتودنسی، احساس درد جزئی دارند. به ندرت بعضی از بیماران درد متوسطی را تجربه می‌کنند. اما اگر کسی می‌گوید که تحمل درد ارتودنسی شدید است قطعا به شما دروغ گفته است.

اگر چند روز اول بعد از ارتودنسی دردی احساس کردید احتمالا در یکی از موقعیت های زیر آن را تجربه خواهید کرد:

 • حین جویدن معمولا غذاهای سفت و سخت
 • حین صحبت کردن به دلیل برخورد براکت و سیم ارتودنسی به لب، لپ و زبان شما
 • برخورد زبان به بریس

آیا وقتی سیم ارتودنسی تنظیم می‌شود درد دارد؟

سفت شدن دستگاه های ارتودنسی (سیم قوس دار و سایر بخش ها) تقریباً همیشه دردناک ترین قسمت درمان ارتودنسی ثابت است. بیشتر بیماران تا دو روز بعد از تنظیم بریس مختصر دردی تجربه می‌کنند. که با دارو و روش های دیگر به راحتی قابل درمان است.

برای اینکه دندان‌های شما صاف شوند، سیم قوسدار ارتودنسی باید به مرور زمان سفت تر شود. هر بار که این سیم تنظیم میشود و فشار بیشتری به دندان‌ها وارد می‌کند شما دردی تجربه می‌کنید. اما مدت زمان  درد ارتودنسی بعد از تنظیم بسیار کوتاه خواهد بود و همانند روز اول اتصال دستگاه‌ها نیست. از آنجایی که به این درد عادت ندارید، تحمل درد ارتودنسی در جلسه اول معمولا بیشتر است. اما به مرور که آن را تجربه کردید، عادت می‌کنید و از آن به بعد چندان برایتان این درد مهم نیست.

درد ارتودنسی تا کی ادامه دارد؟

این درد مختصر و جزئی است. در درجه اول اصلا نگران آن نباشید. اما اگر می‌ترسید خیلی ادامه دار باشد، ما به شما می‌گوییم که تنها موقعی که سیم تنظیم می‌شود آن را تجربه می‌کنید. تا آخرین لحظه درمان نیز ممکن است چندین بار ایین جلسه تنظیم وجود داشته باشد. اما شما همان چند جلسه اول به درد عادت می‌کنید.

چرا ارتودنسی درد دارد؟

دلیل درد جزئی ارتودنسی بسیار ساده است. اصلا خودتان امتحان کنید. سعی کنید با کمک انگشت به یکی از دندان ها فشار وارد کنید. وقتی فشار و نیرویی که به دندان وارد می‌کنید بیش از تحمل دندان باشد، دندان در آستانه حرکت قرار می‌گیرد. به دلیل همین فشار و تمایل دندان به حرکت، شما دردی تجربه خواهید کرد. درد ارتودنسی نیز به این شکل است.

درد ارتودنسی

تحمل درد ارتودنسی می‌تواند علاوه بر فشاری که ناشی از دستگاه های ارتودنسی به دندان ها است، دلایل دیگری نیز دارد:

بهداشت ضعیف دهان و دندان

به طور کلی تمیز کردن دهان و دندان در حین ارتودنسی بسیار مهم است و البته با چالش هایی همراه است. زیرا باید برای تمیز کردن دستگاه ها و دندان ها وقت زیادی بگذارید. متخصص ارتودنسی به شما یاد خواهد داد چگونه حین ارتودنسی به بهداشت دهان و دندان رسیدگی کنید. اما اگر کسی تنبلی کند و به موقع و مرتب مسواک نزند یا به توصیه های ضروری توجه نکند میتواند به پوسیدگی دندان، درد لثه، عفونت و بیماری لثه و … مبتلا شود. اینها همگی درد ارتودنسی را موجب می‌شوند.

براکت و سیم ارتودنسی

براکت ها مخصوصا براکت سرامیکی و دو سر سیم قوس دار ارتودنشی می‌توانند به بخش داخلی لپ های شما کمی آسیب بزنند. (البته اگر به درستی توسط متخصص ایمن نشده باشند.) برای پیشگیری از بروز این اتفاق و برای اینکه درد ارتودنسی تجربه نکنید ماده ای موم مانند به نام وکس ارتودنسی قرار دارد که باید به دو طرف سیم و براکت هایی که به شما آسیب می‌زنند، بزنید.

کش و الاستیک‌ها و درد ارتودنسی

بیمارانی که علاوه بر صاف شدن دندان‌ها نیاز به تنظیم موقعیت فک‌ها دارند مجبورند برای اصلاح این مشکلات علاوه بر دستگاه ارتودنسی ثابت، از باندهای و الاستیک‌های ارتودنسی استفاده کنند. این الاستیک‌ها یا کش‌ها باید به براکت‌های بالا و پایین متصل شوند. تجربه این کش ها می‌تواند کمی درد آور باشد و علاوه بر این، صحبت کردن و باز کردن دهان نیز کمی با آن‌ها سخت است. زیرا کش‌ها می‌توانند عضلات فک و صورت را خسته کنند.

چگونه درد راتودنسی را کاهش دهیم؟

متأسفانه، از بین بردن کامل درد ارتودنسی حین تنظیم دستگاه‌های ثابت کمی دشوار است. با این وجود چندین استراتژی وجود دارد که می‌تواند به شما در کاهش درد و به حداقل رساندن آن به شما کمک کند:

 • داروی ضد درد بگیرید: استامینوفن، ناپروکسن سدیم و ایبوپروفن همگی داروهای ضد درد بدون نسخه هستند که به کاهش درد ارتودنسی کمک زیادی می‌کنند.
 • براکت سرامیکی انتخاب کنید: به جای براکت فلزی از براکت سرامیکی استفاده کنید. هم جزء ارتودنسی نامرئی هستند، هم شیک هستند و هم به بافت های دهان شما آسیبی وارد نمی‌کنند.
 • به بهداشت دهان و دندان خود بیشتر برسید: همانطور که قبلاً ذکر شد ، پوسیدگی دندان می‌تواند منبع اصلی درد ارتودنسی باشد. با رسیدگی به موقع و موثر به بهداشت دهان و دندان می‌توانید به از بین بردن و کاهش درد ارتودنسی کمک کنید.
 • از دستگاه های ارتودنسی ثابت خود مراقبت کنید: هرچه طول درمان شما بیشتر شود، به ناچار بیشتر درد تجربه میکنید زیرا دفعات تنظیم دستگاه شما هم بیشتر می‌شود. اما اگر از بریس خود به خوبی مراقبت کنید می‌توانید زودتر درمان را به پایان برسانید.
 • به طور منظم به متخصص ارتودنسی خود مراجعه کنید: هیچکدام از جلسات ویزیت را از دست ندهید.
 • از نگهدارنده و ریتینر ارتودنسی استفاده کنید: پس از صاف شدن دندان ها برای تثبیت موقعیتشان حتما از ریتینر و نگهدارنده استفاده کنید.

بعد از ارتودنسی چی بخوریم؟

غذاهای نرم و غذاهایی که نیاز به جویدن ندارند برای کسانی که ارتودنسی انجام داده اند بسیار مفید هستند. این غذاها درد ارتودنسی را کاهش می‌دهند و دست کم آن را تشدید نمی‌کنند. حال آنکه غذهای سف و سخت که نیازمند جویدن زیاد هستند درد ارتودنسی را به شدت بدتر می‌کنند.

درد ارتودنسی

غذاهای نرم زیر را می‌توانید به رژیم غذایی و تغذیه هنگام ارتودنسی خود اضافه کنید:

 • ماست
 • ژله یا پودینگ بدون قند
 • پنیر
 • سیب زمینی پوره شده
 • کره بادام زمینی
 • انواع اسموتی سالم
 • میوه های نرم مانند انواع توت ها و موز
 • سبزیجات بخارپز و نرم شده
 • غلات و جو دوسر
 • سوپ

به طور کلی شما تنها زمانی که متخصص  ارتودنسی اقدام به تنظیم فشار بریس ارتودنسی می‌کند ممکن است درد تجربه کنید. در ماباقی مواقع تحمل درد ارتودنسی معنایی ندارد. علاوه بر این، متخصص ارتودنتیست معمولا لیستی از غذاهای نرم که باید بخورید ولیستی از غذاهای ممنوعه که حین درمان نباید بخورید را به شما ارائه می‌دهد. با رعایت نکات و توصیه های ذکر شده توسط متخصص ارتودنسی شما نباید دردی تجربه کنید و دوره درمان بی دردسری داشته باشید.

مدت زمان زمان صاف شدن دندان‌ها در ارتودنسی دندان

مدت زمان ارتودنسی دندان یا طول دوره‌ای که باید از دستگاه‌های ارتودنسی برای اصلاح مال اکلوژن یا ناهنجاری‌های دندان طی شود را، می‌توان با طیف گسترده‌ای از عوامل تاثیرگذار تعیین کرد. با کلینیک فوق تخصصی ایده آل همراه شوید تا با تمام عوامل تاثیر گذار روی مدت زمان ارتودنسی دندان آشنا شوید و به صورت حدودی بدانید که چقدر باید تحت این درمان باشید تا دندان‌هایتان صاف و یکدست شود.

مدت زمان ارتودنسی دندان برای همه یکسان نیست

هیچ دو نفری پیدا نمی‌شوند که دقیقا مشکلشان مانند هم باشد. زیرا دندان‌ها و موقعیت قرار گیری آن در هر شخصی متفاوت است. بنابراین نمی‌توان گفت که برای مثال این مدت زمان 1 سال است. ما معمولا یک محدوده یا یک بازه زمانی برای این موضوع مطرح میکنیم.

قبل از هر چیزی شما باید خود را به یک متخصص ارتودنسی خوب نشان دهید تا او شما را به طور کامل ارزیابی کند. طی این ارزیابی یک متخصص ارتودنسی خوب با در نظر گرفتن فاکتورهای مشخصی مانند موارد زیر، نوع مشکل و نوع درمان ارتودنسی را برای شما مشخص می‌کند:

 • فضای داخل دهان شما
 • فاصله لازم برای حرکت دندان‌ها
 • وضعیت دهان و دندان
 • وضعیت سلامتی کلی

چه بسا بعد از ارزیابی مشخص شود که شما اصلا نیاز به ارتودنسی دندان ندارید. اگر تشخیص داده شود دندان‌های شما از مشکل خاصی رنج می‌برد متخصص نوع دمان را برای شما مشخص کرده و مدت زمان ارتودنسی دندان را به صورت حدودی به شما می‌گوید.

مدت زمان ارتودنسی کودکان و بزرگسالان در یک نگاه

درد ارتودنسی

به طور متوسط، بیشتر بیماران و مراجعان به کلینیک‌های دندانپزشکی باید شش ماه تا دو سال از بریس های دندانی استفاده کنند تا بتوانند صاحب دندان های یکدست و منظمی شودند. با این وجود، بسته به شدت مشکل آنها، بعضی اوقات مدت زمان ارتودنسی دندان می‌تواند در برخی بیماران طولانی تر باشد. ما در ادامه به بررسی فاکتورهای موثر در تعیین زمان ارتودنسی خواهیم پراخت.

فاکتورهای تاثیر گذار روی مدت زمان ارتودنسی دندان‎‌ها

نوع دستگاه ارتودنسی

تعداد زیادی دستگاه مختلف ارتودنسی برای درمان انواع مشکلات، ناهماهنگی‌ها و مال اکلوژن‌های دهان و دندان وجود دارد. برخی از دستگاه‌ها نسبت به سایرین زمان کمتری برای هماهنگ کردن دندان‌های کج نیاز دارند. اگر فکر می‌کنید که مشکل دندان های شما جدی و شدید نیست، می‌توانید از متخصص ارتودنسی خود بخواهید که دستگاهی را برای شما در نظر بگیرد که طول درمان ارتودنسی با آن کوتاه باشد (مثلا مدت مزان ارتودنسی متحرک بیششتر از ارتودنسی ثابت است.)

 سلامت عمومی و بهداشت دهان و دندان

همیشه توصیه می‌شود قبل از درمان با یک متخصص ارتودنسی خوب یا یک دندانپزشک عمومی صحبت کنید و از او مشورت دریافت کنید. گاهی اوقات ممکن  است مشکلاتی متوجه دهان و دندان‌های شما باشد. برای مثال التهاب لثه، وجود پوسیدگی، تارتار و جرم های سفت و سخت دندانی باعث می‌شود که طول درمان و مدت زمان ارتودنسی دندان شما زیاد شود. اگر با ضعف بهداشت دهان و دندان مواجه باشید و مشکلات ذکر شده را تجربه می‌کنید باید قبل از درمان آن ها را برطرف کنید تا بتوانید تحت درمان قرار بگیرید. به طور مشابه اگر در طول درمان نیز بهداشت دهان و دندان را رعایت نکنید قطعا طول دوره درمان ارتودنسی بیشتر خواهد شد.

نوع مشکل دندان

ما طی ارتودنسی می‌خواهیم با کمک دستگاه های خاصی و با اعمال فشار، دندان های کج شده را صاف کنیم. این کار نیازمند جابجایی دندان‌ها است. یعنی دندان‌ها باید از موقعیت کج خودشان حرکت کرده و به مرور زمان به موقعیت صاف، یکدست و مد نظر ما برسند. برای مثال اگر بین دندان‌ها فاصله وجود داشته باشد بسته شدن این فاصله می‌تواند خیلی سریعتر صورت گیر. اگر فک شما به اندازه کافی بزرگ باشد و دندان‌ها برای صاف شدن و یا رسیدن به موقعیت مد نظر ما مسافت زیادی طی نکنند قطعا مدت درمان ارتودنسی دندان کوتاه خواهد بود. اما فرض کنید که برای مثال یکی از فک‌های شما جلوتر از دیگری باشد. این مشکلی است که واقعا برای درمان نیازمند مدت زمان زیادی است. در هر صورت اگر مشکلات فک‌ها شدید باشد مدت زمان ارتودنسی فک بالا یا پایین هم به درازا خواهد کشید.

شدت مشکل

 هرچه شدت مشکل دندان بیشتر باشد مدت زمان ارتودنسی دندان هم بیشتر می‌شود. فرض کنید که فاصله بین دو دندان به جای مثلا 1 سانتی متر، 2 سانت است. حتما بستن یک فاصله دو سانتی سخت تر از بستند فواصل کوتاه تر است. بنابراین مدت زمان زیادتری نیز می‌طلبد. اگر مشکل شما یک مال اکلوژن شدیدتر مانند اوربایت، آندربایت، کراس بایت و …. باشد نیز مدت زمان ارتودنسی دندان بسیار طولانی تر خواهد بود. در ثانی برای حل مشکلاتی از این دست که شدید هستند احتمالا درمان ها دو مرحله ای ارتودنسی درخواست شود. برای مثال ممکن است ابتدا لازم باشد عمل جراحی فک صورت گیرد سپس ارتودنسی دندان. و یا اینکه درمان در دو مرحله، یکی در کودکی و دیگری در بزرکسالی صورت بگیرد.

سن و سال

سن نیز یکی دیگر از عواملی است که تعیین می‌کند چه مدت شما باید از دستگاه های ارتودنسی استفاده کنید. مدت زمان ارتودنسی کودکان معمولا کوتاه تر است. زیرا ساختارهای دهان، فک و دندانی آن‌ها هنوز در حال رشد است و خیلی زود می‌توان مشکلاتشان را حل کرد. اما مدت زمان ارتودنسی بزرگسالان معمولا بیشتر است. زیرا فک آن‌ها از رشد ایستاده و صاف کردن دندان‌های آن‌ها نیازمند زمان و هزینه بیشتری است. با این حال اگر به یک متخصص ارتودنسی خوب مراجعه کنید احتمالا زمان درمان در بزرگسالان نیز کاهش یابد.

مصرف برخی داروها

این مورد را احتمالا جایی نخوانده اید و یا کسی به شما نگفته باشد. نتیجه تحقیقات نشان می‌دهد که مصرف بیش از حد یا زیاده روی در مصرف برخی داروها مانند ایبوپروفن، استامینوفن و آسپیرین میتواند باعث کاهش حرکت دندان‌ها و درنتیجه کاهش مدت زمان ارتودنسی دندان شود. بنابراین باید از استفاده مکرر از این داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی (NSAIDs) خودداری کنید. دسته های دیگر داروها که میتوانند تاثیر مشابهی روی حرکت دندان ها داشته باشند عبارتند از:

 • فلوراید
 • استروژن
 • کورتیکواستروئیدها
 • و سرکوب کننده های سیستم ایمنی.

برعکس موارد بالا،  مصرف داروهای تیروئیدی و ویتامین D می‌تواند باعث تسریع در حرکت دندان ها و کاهش زمان ارتودنسی دندان شود. بنابراین بسیار مهم است که قبل از شروع درمان به یک متخصص ارتونسی خوب مراجعه کرده و درباره داروهایی که مصرف می‌کنید با او صحبت کنید.

سخن پایانی

ارتودنسی یکی از پروسه‌های دندانپزشکی است که در مقایسه با سایر روش‌های دندانپزشکی مثل ایملپنت دندان و …  که کمترین درد را دارد و کلا بیمار درد بسیار کمی از آن تجربه خواهد کرد. به عبارتی اگر بخواهیم صادق باشیم درد ارتودنسی تنها در برخی افراد وجود دارد. اما متاسفانه ترس ناشی از آن بسیار بیشتر از دردش است. شاید دلیل اینکه خودتان هم تاکنون اقدام به درمان نکرده اید به خاطر این باشد که شما را از چیزی به نام درد ترسانده اند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست