سیاه شدن دندان‌ها می‌تواند نشانه‌ای از پوسیدگی و یا ایجاد حفره‌های عمیق در دندان باشد. این مشکل باید در اسرع وقت مرتفع شوند تا مشکلات جدی‌تری برای شما به وجود نیاورد.

گاهی اوقات سیاه شدن دندان‌ها تنها نتیجه مصرف برخی مواد غذایی است. که لکه‌های رنگی بر روی دندان‌ها باقی میگذارند. غذاها و نوشیدنی‌های مختلف می‌توانند لایه‌ای زرد یا سیاه رنگ بر روی دندان‌ها باقی بگذارند.

رنگ سفید دندان‌های شما در اصل به خاطر وجود عنصر کلسیم در لایه سطحی دندان، یعنی مینای دندان است. با گذشت زمان، عناصر اضافی که پس از مصرف مواد غذایی و نوشیدنی‌ها در دهان و دندان باقی مانده‌اند، می‌توانند دندان‌ها را زرد یا خاکستری کنند. اگر دندان‌ها سیاه شوند، فرد باید در اسرع وقت به یک دندانپزشک مراجعه کند.

چه عواملی باعث سیاه شدن دندان‌ها می‌شود؟

دندان‌ها به صورت کلی به دو شکل می‌توانند سیاه شوند:

بیرونی

دلایل بیرونی تغییر رنگ دندان‌ها معمولا به ببیرون از بافت دندان مرتبط هستند.

این موارد می‌توانند شامل موارد زیر باشد:

 • آسیب به مینای دندان
 • بروز لکه ها
 • تبدیل شدن پلاک دندان به تارتار

برخی از دلایلی که مستقیما در تغییر رنگ دندان‌ها موثرند عبارتند از:

 • عادت به خوردن نوشیدنی‌هایی مثل قهوه
 • مصرف داروهای خاص مانند مکمل‌های مایع آهن
 • شستشوی دهان با خمیردندان‌های خاص
 • استعمال و سو مصرف تنباکو
 • پر کردن دندان با سولفید نقره

داخلی

دندان ممکن است هنگام آسیب دیدن از داخل سیاه به نظر برسد. شایع‌ترین مقصر و علت درونی سیاه شدن دندان‌ها، ایجاد حفره یا پوسیدگی داخلی دندان است. به عنوان مثال، بروز عفونت در بافت نرم دندان یا پالپ دندان، از بین رفتن و نکروز آن می‌تواند باعث سیاه شدن رنگ دندان شود.

در این وضعیت آسیب از داخل شروع می شود و تا سطح دندان ادامه پیدا می‌کند. رنگ سیاه دندان ممکن است ابتدا در یک یا دو نقطه از آن ظاهر شود. و در صورت عدم درمان، سرانجام تمام دندان را بپوشاند.

علائم سیاه شدن دندان‌ها

اینکه یک دندان به سرعت تغییر رنگ بدهد و ظرف مدت کوتاهی از سفید به زرد یا سیاه تغییر رنگ دهد طبیعی نیست. قبل از شروع سیاه شدن دندان ،فرد به طور معمول متوجه بروز برخی علائم دیگر خواهد شد.

در بعضی موارد ممکن است لکه‌ای قهوه‌ای یا خاکستری روی دندان دیده شود. با گذشت زمان، لکه‌های قهوه‌ای می‌توانند سیاه شوند.

در موارد دیگر، دندان‌ها ممکن است نقاط سیاه رنگ کوچکی روی سطح خود ایجاد کنند. این نقاط کوچک غالبا در نزدیکی خط لثه ظاهر می‌شوند. این مورد بیشتر در کودکان دیده می‌شود.

اگر وجود تارتار علت اصلی سیاه شدن یا تغییر رنگ دندان باشد، تنها راه چاره، مراجعه به مطب دندانپزشکی و از بین بردن تارتار است. جرم گیری می‌تواند دندان ها را به راحتی سفید کند.

از بروز چه لکه هایی می توان جلوگیری کرد؟

افرادی که نگران سیاه شدن دندان خود هستند، باید از خوردن برخی مواد غذایی اجتناب کنند. آن‌ها همچنین باید حتما بعد از خوردن غذا، دندان‌های خود را مسواک بزنند.

از مصرف این مواد خودداری کنید:

 • قهوه
 • نوشابه
 • چای سیاه
 • شراب قرمز
 • دخانیات

درمان خانگی

رفع سیاه شدن دندان

درمان دندان‌های سیاه شده در خانه معمولا امکان پذیر نیست. چندین کیت سفید کننده خانگی وجود دارد که ممکن است به تغییر رنگ اندک دندان‌ها کمک کند. اما دندان‌های سیاه به طور معمول نیاز به درمان حرفه‌ای توسط مراکز دندانپزشکی دارند.

دندانپزشک برای تشخیص علت اصلی تغییر رنگ دندان، آن‌ها را معاینه می کند و سپس درمان مناسبی برای بازگرداندن رنگ طبیعیشان در نظر می‌گیرد. اما به طور کلی درمان این وضعیت دندان‌ها بستگی به علت ایجاد و تغییر رنگ دندان‌ها دارد:

تارتار علت زرد یا سیاه شدن دندان ها

هنگامی که تارتار علت این تغییر رنگ باشد، تنها متخصصان دندانپزشکی می‌توانند آن را از بین ببرند. این مشکل به طور معمول با خراشیدن تارتار روی دندان‌ها برطرف می‌شود. ممکن است دندانپزشک برای از بین بردن آسان تارتار، از ابزارهای اولتراسونیک استفاده کند.

اگر دندان پوسیده باشد درمان چگونه است؟

در موارد پوسیدگی، بعید است که یک دندانپزشک بتواند با یک تمیز کردن ساده دندان‌ها، آن‌ها را به حالت سابق بازگرداند. در عوض دندانپزشک باید قسمت پوسیده دندان را از بین ببرد.

اگر پوسیدگی در یک قسمت از دندان قرار داشته باشد، ممکن است دندانپزشک بتواند قسمت آسیب دیده را برداشته و سوراخ را با مواد خاصی پر کند. اما اگر پوسیدگی به لایه دوم دندان رسیده باشد، با این وجود، دندانپزشک تمام پوسیدگی را برداشته و یک تاج جدید را روی قسمت بالای دندان قرار می دهد.

بعضی اوقات، دندان ممکن است خیلی آسیب دیده باشد و نتوان با پر کردن یا گذاشتن تاج آن را درمان کرد. ممکن است دندانپزشک به جای درمان، کل دندان را کشیده و بیرون بیاورد.

پیشگیری

افراد اغلب با رعایت منظم و مناسب بهداشت دندان‌ها، می توانند از سیاه شدن دندان‌ها پیشگیری کنند. انجمن دندانپزشکی آمریکا (ADA) توصیه می کند:

 • دو بار در روز با خمیر دندان فلوراید مسواک بزنید
 • حداقل یک بار در روز با نخ دندان بین دندان‌های خود را تمیز کنید
 • به صورت منظم به دندانپزشک مراجعه کنید
 • از مصرف بیش از حد غذاهای قندی خودداری کنید

7 روش‌ تقویت مینای دندان

ارتودنسی

پروسه‌های درمان دندان‌پزشکی نسبتا هزینه بر هستند، زیرا هم نیازمند تخصص بالا و هم از ابزار و مواد خاص و نسبتا گران ‌قیمتی برای درمان مشکلات مربوط به دندان استفاده می‌شود. بهترین راه برای اینکه مجبور به پرداخت چنین هزینه‌هایی نباشید این است که، بهداشت دهان و دندان را رعایت کنید. و از وقوع بیماری و مشکل برای دهان و دندان است.

در این مقاله به معرفی 7 روش فوق العاده موثر برای تقویت مینای دندان می‌پردازیم. اگر با این روش‌ها مینا را تقویت کنید، در آینده مشکلات کمتری برای بهداشت دهان و دندان شما به وجود خواهد آمد.

در انتخاب نوع خمیر دندان نهایت حساسیت را داشته باشید

شاید فکر کنید که همه خمیردندان‌ها از یک فرمول ساخته می‌شوند و دقیقا مشابه هم هستند. اما لطفا شما چنین تصور اشتباهی نداشته باشید. اگر به قیمت خمیردندان‌ها توجه کنید می‌بینید که محدوده قیمت آن‌ها خیلی با هم تفاوت دارد. ما می‌توانیم یک خمیردندان 2 هزار تومنی بخریم و یا حتی می‌توانیم خمیردانی به ارزش 50 هزار تومن داشته باشیم.

باور کنید همه خمیردندان‌ها خوب نیستند. بنابراین شما باید در انتخاب خمیر دندان دقت کنید و حساسیت به خرج دهید.

همیشه سعی کنید خمیردندانی را انتخاب کنید که حاوی فلوراید باشد. زیرا فلوراید یک تقویت کننده ذاتی برای تقویت مینای دندان است.

خمیردندان‌هایی که حاوی موارد زیر باشند می‌توانند تا حداقل حدود 3 تا 12 درصد از تحلیل رفتن مینای دندان پیشگیری کنند:

 • سدیم کلراید
 • عنصر کلسیم محلول
 • فسفات
 • یون فلوراید

همه مواد بالا مواد معدنی محسب می‌شوند. مینا هم دقیقا از چنین مواد معدنی تشکیل شده است. زمانی که مینا تحلیل می‌رود یعنی با کمبود مواد معدنی مواجه می‌شود. استفاده از خمیر دندان‌های حاوی مواد معدنی بالا به تقویت مینا دندان کمک می‌کند.

آدامس بدون شکر بجوید

جویدن آدامس مادامی که بدون شکر باشد نه تنها ضرری برای دندان‌ها ندارد، بلکه فایده هم دارد. در کل فرآیند جویدن مفید است. زیرا باعث افزایش ترشح بزاق میشود.

اگر دقیقا پس از مصرف خوراکی‌های مفید یا مواد غذایی، آدامس بدون قند بجوید، بزاق دندان ترشح می‌شود. در بزاق،  آنزیم‌هایی وجود دارند که به جذب کلسیم و فسفات کمک زیادی می‌کنند.

ترشح بزاق قادر است اسید تولید شده ناشی از تجزیه برخی از مواد غذایی در دهان را خنثی کند. و ph دهان را در محدوده تعادل نگاه می‌دارد. مطالعات متعدد نشان می‌دهد که جویدن آدامس بدون قند در مدت 20 دقیقه به پیشگیری از پوسیدگی دندان‌های شما کمک زیادی می‌کند.

دور قند، شکر و نشاسته را خط بکشید

برخی غذاها واقعا برای سلامتی دندان‌ها و مینای دندان مضر هستند. برخی از این غذا حاوی مواد مغذی زیاد هستند و برای سلامتی کلی بدن ما مفید هستند. اما ماهیت آن‌ها به گونه‌ای است که به دندان‌ها آسیب می‌رسانند. به طور کلی موارد زیر برای سلامتی دندان‌ها مضر هستند و برای تقویت مینا دندان بهتر است کمتر مصرف شوند:

غذا ها و خوراکی‌ها:

 • سفت و سخت
 • شیرین و سرشار از قند و شکر یا نشاسته
 • چسپناک
 • همراه با رنگ‌ها و شیرین کننده‌های مصنوعی
 • فرآوری شده

غذاهایی که برای تقویت مینا مناسب هستند را بیشتر مصرف کنید

برای تقویت مینای دندان خود اگر هیچ کاری هم نمی‌کنید، دست کم مواد غذایی حاوی مواد معدنی بخورید. بدن تمام تلاش خود را می کند تا مواد معدنی را جذب کند. وقتی ذخایر مواد معدنی بالا برود، بدن به صورت خودکار مینای تحلیل رفته را بازسازی می‌کند.

همه انواع لبنیات دارای مقادیر بالایی از مواد معدنی مثل کلسیم و فسفر هستند که در تولید و ترمیم مینای دندان نقش موثری دارند.

مسواک بزنید

مراقبت از دندان ها

مسواک زدن پس از مصرف مواد غذایی و خوراکی‌ها و حتی نوشیدنی‌هایی که باعث لکه دار شدن دندان‌ها میشود همیشه باید مورد توجه قرار بگیرد. دست کم روزی 2 بار باید با خمیر دندان‌های با کیفیت مسواک زد.

پیشتر از این می گفتند هر 6 ماه یکبار مسواک خود را باید تعویض کنید. اما اکنون توصیه میشود که هر 3 تا 4 ماه حتما اقدام به تعویض مسواک کنید.

هر بار که مسواک به دست می‌گیرید باید با اصول صحیح به مدت 2 دقیقه مسواک بزنید. و در همه جهات دندان‌ها را تمیز کنید. علاوه بر دندان‌ها، از تمیز کردن و مسواک زدن زبان هم نباید غافل شد. زیرا زبان محل تجمع شمار زیادی از باکتری‌ها است. و با هر بار برخورد به مینای دندان باعث انتقال باکتری به سطح آن می‌شود.

برای تقویت مینای دندان لازم است که مواد غذایی روی سطح یا لا به لای دندان‌ها را با نخ دندان از بین ببرید زیرا اگر اینکار را نکنید، مینا فرسوده می‌شود.

اگر مشکل گوارشی دارید لطفا درمانش کنید

هیچکس نمی‌تواند ارتباط بین دستگاه گوارش و عملکرد گوارشی را با سلامت دهان و دندان انکار کند. اما متاسفانه افراد کمی به این ارتباط توجه می‌کنند. اگر سوزش سر دل یا بیماری ریفلاکس معده به مری دارید حتما باید آن را درمان یا مدیریت کنید.

بازگشت اسید به مری و دهان می‌تواند محیط دهان را اسیدی کنید. محیط اسیدی نیز بدترین محیط برای مینای دندان باشد. بنابراین برای تقویت مینا دندان باید مشلات گوارشی را درمان یا مدیریت کنید.

دندان قروچه را درمان کنید

دندان قروچه حالتی است که در آن شخص بدون اینکه متوجه شود به صورت غیر ارادی دندان‌های خود را روی هم کشیده یا به اصطلاح می‌سابد. به دندان قروچه براکسیسم نیز گفته می‌شود. این وضعیت بیشتر در طول شب اتفاق می‌افتد.

در این وضعیت دندان‌ها فشار زیادی بر روی هم وارد می‌کنند و به مرور زمان مینای دندان فرسوده می‌شود. طول دندان نیز کم می‌شود. برای پیشگیری از سایش مینا و تقویت مجدد آن حتما به درمان دندان قروچه اقدام کنید.

سخن پایانی

دندانی که سیاه شده باشد در بسیاری از موارد قابل درمان است. برای سفید کردن و بازگرداندن رنگ طبیعی این دندان‌ها، باید به یک دندانپزشک متخصص مراجعه کنید. برای از بین بردن برخی موارد مثل تارتار دندان، باید مستقیما با مراجعه به دندانپزشک ، آن را برطرف کرد زیرا این کار از عهده کس دیگری بر نمی‌آید.

رعایت نکات بهداشتی و مراقبت از بهداشت دهان و دندان یکی از راه هایی است که مانع از تغییر رنگ دندان‌های شما می‌شود. چنانچه تغییر رنگ دندان شما غیر قابل یازگشت باشد و برای مثال دندان شما مرده باشد، تنها راه این است که دندان را بصورت کامل بکشید. دندانپزشک در این حالت می تواند برای شما از دندان مصنوعی استفاده کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست